Jest to spotkanie z psychoterapeutą, w trakcie którego Klient określa swój problem, a terapeuta proponuje odpowiednią formę pomocy psychologicznej (terapia krótkoterminowa, długoterminowa, psychoedukacja, konsultacja specjalistyczna). Liczba sesji konsultacyjnych zależy od stopnia złożoności danego problemu oraz indywidualnych potrzeb Klienta (zazwyczaj od jednej do trzech).
Jest to forma pomocy oparta na regularnych, cotygodniowych spotkaniach. Psychoterapia ma na celu zmianę w codziennym funkcjonowaniu i przekroczeniu ograniczeń na drodze do satysfakcjonującego życia w zgodzie z samym sobą. Psychoterapia indywidualna może przyjmować postać terapii krótkoterminowej, kiedy praca skoncentrowana jest na jednym problemie oraz terapii długoterminowej, w której zakres trudności Klienta obejmuje różne sfery funkcjonowania. Terapia krótkoterminowa trwa zazwyczaj do 6 miesięcy, długoterminowa powyżej 6 miesięcy.
Spotkania odbywają się zwykle raz w tygodniu, w razie potrzeby klienta lub w sytuacji kryzysowej częściej
Terapia pary jest formą pomocy przeznaczoną dla par przeżywających kryzys w związku. W trakcie spotkań, które odbywają się regularnie raz na 2 tygodnie przez 1,5 h para pracuje nad celem, który jest ustalany w trakcie pierwszego spotkania. Czas trwania terapii jest uzależniony od zgłoszonego problemu (np. zdrada, problemy komunikacyjne – „ciche dni”, kłótnie; choroba; problemy wychowawcze – trudności w znalezieniu wspólnego stanowiska wobec dzieci itp.).
© Refleks-JA | Agnieszka Połomska-Jasienowska
„Nie musisz widzieć całej drogi. Po prostu zrób pierwszy krok.”
Martin Luther King